Otwarto Centrum Geoedukacji w Kielcach

Dział: Kielce

Dzięki unijnemu dofinansowaniu, w rezerwacie geologicznym Wietrznia w Kielcach otwarto Centrum Geoedukacji, które jest jednym z elementów Świętokrzyskiego Szlaku Archeo-Geologicznego.

Wartość inwestycji to 20 mln zł, z czego 85 proc. pochodzi z unijnego programu Innowacyjna Gospodarka, a reszta z budżetu Kielc.

Budowa trwała rok. Budynek został wkomponowany w zbocze kamieniołomu Wietrznia, skąd rozciąga się widok na pasmo Gór Świętokrzyskich. Obok powstał plac zabaw z drewnianymi elementami.

Zorganizowana w centrum wystawa pt. Galeria Ziemi prezentuje geologiczną różnorodność regionu świętokrzyskiego ze szczególnym uwzględnieniem okresu dewońskiego. W tym kluczowym w dziejach Ziemi momencie na ląd wyszły kręgowce, na wystawie nie mogło więc zabraknąć tetrapoda z kamieniołomu w Zachełmiu.

Ciekawostką jest wielki model ryby pancernej – drapieżcy z dewońskiego morza. Na wystawie pokazano występujące wówczas na tym obszarze rafy tropikalne, których ślady oglądać można w kieleckich rezerwatach geologicznych.

Atrakcją centrum jest kapsuła - symulator lotów do wnętrza Ziemi. Jest to małe kino 5D, w którym widzowie, podróżując w czasie i w głąb Ziemi, czują ruch, krople wody, powiew wiatru, zmiany temperatury.

Ukłonem w stronę turystów, których fascynują jaskinie, jest niewielkie pomieszczenie imitujące skalną grotę. Dzięki multimediom zwiedzający ma wrażenie, że stąpa po wodzie. Na ścianach emitowane są filmy z Chelosiowej Jamy – jaskini w Jaworzni, która nie jest udostępniana turystom.

Wystawa będzie aktualizowana o nowe odkrycia naukowe związane z okresem dewońskim w Górach Świętokrzyskich. Ma być też unowocześniana za pomocą multimediów.

Ośrodek odwiedziło już ponad 2 tys. uczestników wycieczek z kraju i z zagranicy. Na czerwiec wszystkie miejsca są już zarezerwowane. Centrum ma w ofercie zarówno zajęcia dla dzieci, jak i dla dorosłych. Można się podczas nich wcielić np. w rolę szlifierza minerałów.

Kielczanie będą mogli zwiedzić nową placówkę w ramach Dni Otwartych Centrum Geoedukacji, które odbędą się od piątku do niedzieli.

GeoPark Kielce jest miejską jednostką budżetową utworzoną dla lepszego wykorzystania walorów kieleckich rezerwatów skalnych. Kielce posiadają bowiem aż pięć rezerwatów przyrody, z których cztery - Kadzielnia, Ślichowice, Wietrznia i Białogon-Biesag - to rezerwaty geologiczne. W kamieniołomie Wietrznia wydobywano wapienie i dolomity. W obrębie rezerwatu obserwować można unikalny profil skał dewonu środkowego i górnego, udokumentowany znaleziskami gatunków fauny kopalnej.

Ośrodek jest elementem Świętokrzyskiego Szlaku Archeo-Geologicznego, wiodącego przez najciekawsze geologiczne atrakcje regionu świętokrzyskiego.

data ostatniej modyfikacji: 2012-05-24 21:00:29
Komentarze
 
Polityka Prywatności