Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy Jana Kochanowskiego w Kielcach zaprasza wszystkich zainteresowanych historią i kulturą starożytnego Egiptu do obejrzenia interesującej wystawy "POLSKI WEZYR MEREFNEBEF”.
Wystawa dotyczy niezwykle cennego odkrycia archeologicznego dokonanego przez polską ekspedycję archeologiczną kierowaną przez światowej sławy egiptologa profesora Karola Myśliwca w Sakkarze – największej nekropoli królewskiej w Egipcie. Tam właśnie, na zachód od piramidy schodkowej faraona Dżesera, odsłonięto w 1997 roku unikatowy zespół grobowy wezyra Merefnebefa ze schyłkowego okresu Starego Państwa.
Na wystawie na 21 planszach można obejrzeć ponad 100 fotografii będących dokumentacją prowadzonych tam prac wykopaliskowych oraz dokonanych w ich trakcie odkryć. Na fotografiach można podziwiać między innymi piękne, unikatowe reliefy i malowidła przedstawiające żony i synów wezyra oraz różne sceny z polowania, bankietu z udziałem tancerek, tancerzy i muzykantów.
Ekspozycję tę udostępniło Bibliotece Głównej UJK Muzeum Uniwersytetu Rzeszowskiego, które przygotowało tę wystawę przy współpracy z profesorem Karolem Myśliwcem. Aranżacją wystawy w BG UJK zajęły się Jolanta Drążyk i Aneta Tkacz.
Wystawę można oglądać na parterze w holu
Biblioteki Głównej, ul. Leśna 16 codziennie w godzinach od 9.00 do 18.00
do końca kwietnia.
Źródło: ujk.edu.pl