Samorządy, przedsiębiorstwa, organizacje pozarządowe i uczelnie z województwa świętokrzyskiego zainicjowały w Kielcach porozumienie o partnerstwie w realizacji projektów dla rozwoju społeczeństwa informacyjnego w regionie.
Zaplanowano pracę - wspólnie z ogrodnikami i przetwórcami - nad platformą teleinformatyczną, która pomoże im sprzedawać produkty. Powstanie też koncepcja platformy umożliwiającej sprzedaż produktów turystycznych oraz Program Edukacji Cyfrowej mieszkańców regionu.
Projekt zakłada także powstanie Regionalnego Centrum Społeczeństwa Informacyjnego, oferującego odpowiednio sprofilowane - na podstawie badań - programy szkoleniowe dla lokalnych społeczności.
Jak mówił podczas konferencji prasowej członek Zarządu
Województwa Świętokrzyskiego Lech Janiszewski, zgodnie
z analizami,
jednym z głównych czynników uniemożliwiających korzystanie z technologii
informatycznych jest niska świadomość społeczna i niewystarczające
umiejętności ludzi.
"Wszędzie, gdzie potrafiono korzystać z możliwości internetu,
stwierdza się, że ma to istotny wpływ na przyspieszenie rozwoju
gospodarczego, powoduje także zmiany społeczne
i kulturowe" - mówił
Janiszewski.
Władze regionu chcą poprzez projekt promować możliwość
załatwiania różnych spraw urzędowych przez internet.
W urzędzie
marszałkowskim można obecnie w ten sposób uzupełniać formularz dotyczący
deklaracji wprowadzania zanieczyszczeń do środowiska. Do końca roku
będzie uruchomiona platforma, dzięki której petenci w urzędach na
terenie całego województwa będą mogli zdalnie: uzyskać pozwolenia na
budowę, zarejestrować psa czy złożyć wniosek o wydanie dowodu
osobistego.
W ramach projektu samorządowcy i przedstawiciele organizacji pozarządowych wezmą udział w szkoleniach dotyczących wykorzystania internetu dla rozwoju gmin. Powstaną też dwa filmy promujące wykorzystanie na terenach wiejskich nowoczesnych technologii.
Na portalu spiner.org.pl będzie można odnaleźć informacje dotyczące szkoleń, warsztatów i konferencji oraz wyjazdów studyjnych. Na stronie zostaną umieszczone również europejskie i krajowe raporty, analizy i wyniki badań, dotyczące problematyki wykorzystania informatyki w rozwoju regionalnym i lokalnym.
Przedsięwzięcie wspomoże realizację Studium Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2008-2010.
Realizacja projektu SPINER jest finansowana ze środków unijnych, w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Przedsięwzięcie, do którego przystąpiło ponad 40 instytucji, realizuje stowarzyszenie "Miasta w Internecie" - we współpracy z władzami samorządowymi województwa świętokrzyskiego. (PAP)