W Kielcach trwają prace przy budowie ogrodu botanicznego

Dział: Kielce

Trwają prace przy budowie Kieleckiego Ogrodu Botanicznego, który powstanie na ponad 12 ha. Zostaną tam wyeksponowane m.in. zbiorowiska roślinne typowe dla regionu Gór Świętokrzyskich i Ponidzia.

W środę porozumienie w sprawie budowy Kieleckiego Ogrodu Botanicznego podpisali prezydent Kielc Wojciech Lubawski oraz rektor Uniwersytetu Humanistyczno -Przyrodniczego Jana Kochanowskiego prof. Regina Renz. Miasto ma zająć się budową, natomiast nasadzenia roślin i późniejsza opieka nad ogrodem należeć będzie do uczelni.

Ogród powstanie na zboczu wzgórza Karczówka. Część powierzchni została skanalizowana, doprowadzono wodociągi, trwa budowa ogrodzenia. Być może jeszcze w tym roku zasadzone zostaną pierwsze rośliny. W przyszłości powstanie tam m.in. oranżeria.

Według prof. Janusza Łuszczyńskiego z uniwersytetu ogród ma być nowoczesny i pełnić rolę centrum bioróżnorodności botanicznej, ma się wpisywać w ochronę zagrożonych gatunków roślin. Powstać tam mają w przyszłości pawilony dydaktyczne z laboratoriami in vitro. Ogród ma też pełnić funkcje popularyzatorskie i społeczne, rekreacyjne i turystyczne, ma promować miasto i region.

Łuszczyński zapowiedział, że w ogrodzie oprócz części dekoracyjnej z kolekcją roślin ozdobnych znajdą się siedliska charakterystyczne dla regionu Gór Świętokrzyskich oraz Ponidzia. Będzie to endemiczny mieszany bór jodłowy, zbiorowisko nawiązujące do świetlistej dąbrowy, buczyna karpacka, bory mieszane i grądy.

Dodał, że na terenie przyszłego ogrodu rosną m.in. murawy kserotermiczne, które są zbiorowiskami naturowymi - kwalifikują się do ochrony w ramach unijnego programu Natura 2000. Zostaną one wyeksponowane.

Według Łuszczyńskiego docelowo na terenie ogrodu botanicznego zasadzonych zostanie 5-6 tys. gatunków roślin. Jego tworzenie jest zadaniem dla kilku pokoleń.

Pomoc w tworzeniu ogrodu zadeklarowali na środowym spotkaniu kieleccy działkowcy. Ich prezes Zygmunt Wójcik zapowiedział, że właściciele ogródków działkowych będą sukcesywnie przekazywać do ogrodu botanicznego sadzonki roślin chronionych. W Kielcach jest 10 tys. ogródków działkowych.

Źródło: PAP

ostatnia zmiana: 2010-07-29
Komentarze
Polityka Prywatności