Przedsiębiorczość akademicka jest bardzo istotnym elementem rynku. Gospodarka oparta na wiedzy wymaga współpracy świata biznesu ze światem nauki. Jednym ze sposobów realizacji tych celów jest tworzenie firm typu spin off i spin out. www.przedsiebiorczosc-akademicka.eu
Idea narodziła się w USA, gdzie już w drugiej połowie ubiegłego wieku spółki spin off zaczęły intensywnie się rozwijać. Do Europy proces ten dotarł kilkanaście lat później. Jaki był jednak główny powód wzrostu popularności spółek tego typu?
Nowy model szkół
Tą przyczyną była zmiana sposobu funkcjonowania uczelni i innych instytucji badawczych. Przestały być już one enklawami nauki, które stanowiły wartość same dla siebie i nie do końca przejmowały się praktycznym zastosowaniem wiedzy, którą przekazują. Nowy model szkół wyższych zakładał uczelnie nastawione zarówno na naukę, jak i na zysk, czyli krótko mówiąc, nastąpiła komercjalizacja wiedzy. Był to idealny grunt dla rozwoju spółek, które za swój cel miały takie ukierunkowanie naukowego dorobku, aby zaczął on przynosić zysk.
Spółka spin-off, czyli inaczej spółka odpryskowa, to przedsiębiorstwo, które zostało założone przez pracownika instytucji naukowej, studenta, bądź absolwenta w celu komercjalizacji innowacyjnych pomysłów lub technologii, zwykle niezależnie od organizacji macierzystej, posiadające niezależne źródła finansowania. Spin-out to firma, która w przeciwieństwie do spin-off jest zależna od macierzystej organizacji naukowej na płaszczyźnie organizacyjnej, formalno-prawnej i finansowej.
Specjalista radzi
Justyna Kukułka, Dyrektor Centrum Edukacyjnego COMBIDATA, przeprowadzającej szkolenia w województwie świętokrzyskim z zakresu prowadzenia działalności gospodarczej spinów podkreśla: Przedsiębiorstwa tego typu to szansa dla przedstawicieli nauki, pracowników naukowych jak i studentów; zostać przedsiębiorcą i zrealizować własną koncepcję na firmę. Warunków do spełnienia jest niewiele: reprezentować świat nauki, mieszkać na terenie województwa świętokrzyskiego i mieć inicjatywę założenia własnej działalności gospodarczej. Recepta na sukces jest prosta: Fundament naukowy, wiedza technologiczna oraz biznesowa, a przede wszystkim skoncentrowanie się na konkretnej niszy rynkowej. Specjalistka jednak ostrzega: Tworzenie spółek typu spin off i spin out jest jedną z najtrudniejszych ale zarazem - w dalszej perspektywie - najbardziej dochodowych dróg komercjalizacji myśli naukowej. Wartość opracowanej technologii, która staje się podstawą tworzenia firmy jest o wiele większa niż sprzedaż samego pomysłu lub udzielenie licencji.
Najwięcej tego typu firm powstaje tam, gdzie mamy do czynienia z przełomowymi technologiami lub zastosowaniami. Przykłady takich branż to: biotechnologia, farmacja, informatyka, elektronika i inżynieria.
Wycenić siebie
Wiedzę w jaki sposób założyć własne przedsiębiorstwo można uzyskać np. biorąc udział w darmowych seminariach realizowanych przez Uniwersytet im. Jana Kochanowskiego w Kielcach. Uniwersytet prowadzi programy, które mają za cel zwiększenie przedsiębiorczości studentów. Bogatą ofertę szkoleń na terenie województwa świętokrzyskiego prezentują organizacje pozarządowe.
Doktor Piotr Tamowicz, autor książki "Przedsiębiorczość akademicka. Spółki spin off w Polsce" wymienia zalety spin off - Takie spółki są wielką szansą dla nauki, ponieważ znalazły złoty środek pomiędzy wiedzą a komercją. Poza tym poprawiają jakość nauczania na uczelniach, czyli większy nacisk na sprzedaż zdobytej wiedzy, czy zwiększenie atrakcyjności wybranych kierunków - poprzez propozycję pracy na styku biznesu i nauki dla najlepszych studentów.
Firma spin off/out jest świetnym pomysłem na karierę zawodową, nade wszystko to niepowtarzalna okazja, żeby wycenić własną wiedzę i sprzedać ją na rynku.
Mariusz Kruczek