Świętokrzyskie nauczy być przedsiębiorcą!

Dział: Kielce

Masz dość bezowocnego szukania pracy w wielkiej korporacji? Masz wiedzę i myślisz o założeniu własnego przedsiębiorstwa? W Świętokrzyskiem możesz spełnić marzenia i osiągnąć sukces. Migracja młodych ludzi z całej Polski do Warszawy, osławionej jako miasto, w którym dobra praca czeka na każdym rogu, chyba nigdy się nie skończy. Tymczasem kolejne województwa aktywnie włączają się w inwestowanie w studentów i absolwentów, którzy nie chcą wyjeżdżać z rodzinnego miasta.
www.przedsiebiorczosc-akademicka.eu

Szkoły uczą jak

Nie inaczej sytuacja wygląda w województwie świętokrzyskim. Pomoc tutejszych uczelni i instytucji pozarządowych polega przede wszystkim na promowaniu idei zakładania firm opartych na współpracy między wykształconym absolwentem a jednostką macierzystą, najczęściej uczelnią wyższą. Takie przedsiębiorstwa to spin-offy - małe przedsiębiorstwa, zazwyczaj jedno- lub kilkuosobowe, utworzone i kierowane przez absolwentów, bądź pracowników naukowych wyższych uczelni. Działają we współpracy i korzystają z zasobów uczelni, która może udostępniać np. laboratorium lub część sprzętu naukowego. Jeśli jednak uważasz, że nie potrzebujesz wsparcia swojej uczelni macierzystej, rozwiązaniem jest założenie spin-outa, czyli przedsiębiorstwa pracownika naukowego, absolwenta lub studenta, który wykorzystuje swoją wiedzę zdobytą na uczelni, ale nie jest z nią związany. Świętokrzyskie stawia jednak na spin-offy.

W województwie świętokrzyskim bez problemu można znaleźć uczelnie i organizacje pozarządowe, które organizują kursy przygotowujące do założenia spin-offa. Takie projekty skierowane do świętokrzyskiego środowiska akademickiego realizują m.in. Wyższa Szkoła Ekonomii i Prawa w Kielcach, Politechnika Świętokrzyska oraz Stowarzyszenie PAIP..

glowy_344.jpg

Z wykładu do biznesu

Coraz częściej świeżo upieczeni naukowcy udowadniają, że potrafią wykorzystać to, czego dowiedzieli się podczas studiów. Mając pomysł i chęć jego realizacji, wystarczy pójść na bezpłatne szkolenia biznesowe. - Naszym celem jest promowanie innowacyjnej przedsiębiorczości - mówi Maciej Chłopek ze Stowarzyszenia PAIP. - Z naszych obserwacji wynika, że świętokrzyska społeczność akademicka nie posiada tzw. umiejętności biznesowych oraz nie radzi sobie z procedurami i panującą biurokracją. Nasz projekt zakłada udział w zajęciach, na których przekażemy wiedzę m.in. z zakresu zakładania i prowadzenia własnej działalności gospodarczej - dodaje. VIP, czyli Vademecum Innowacyjnego Przedsiębiorcy, którego twórcą jest właśnie PAIP, cieszy się ogromnym zainteresowaniem studentów, w szczególności uczelni o profilu technicznym. Projekt został podzielony na cykle, m.in. "konkretny cel" - zakładanie i zarządzanie firmą, "umiejętności" - wizerunek firmy oraz "przetrwanie" - własne źródła finansowania działalności. Projekt VIP będzie realizowany do maja 2011 roku.

Podobne szkolenie proponuje Świętokrzyskie Centrum Innowacji i Transferu Technologii, które prowadzi krótkie, bo tylko 10-godzinne zajęcia, składające się z wykładów i zajęć praktycznych. Szkolenie m.in. przygotuje uczestników do zakładania własnej działalności, wyjaśni na czym polega istota działalności akademickiej. Studenci i pracownicy naukowi poznają również zasady zatrudniania pracowników i normy prowadzenia negocjacji.

Świętokrzyska bizneswoman

Województwo świętokrzyskie specjalną ofertę przygotowało dla kobiet. Akademickie Biuro Karier Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego w Kielcach stworzyło projekt "Spin off, spin out - kobiety w biznesie". Uczestnictwo w szkoleniu jest bezpłatne. W warsztatach i wykładach udział ma wziąć 100 kobiet. Przyszłe właścicielki firm nauczą się m.in. jak tworzyć biznesplan i na czym polega zagadnienie własności intelektualnej.

Zajęcia potrwają od kwietnia do czerwca 2010 roku. Z kolei jednym z cyklów projektu VIP jest "Płeć a biznes", który pokaże jak godzić życie zawodowe z rodzinnym

Komercjalizacja wiedzy to doskonałe rozwiązanie dla młodych ludzi, których przeraża praca w wielkiej korporacji. Szkolenia pozwalają na zdobycie wiedzy teoretycznej z zakresu zarządzania firmą. Są podstawą do tego, żeby przedsiębiorstwo prowadzone przez laika w dziedzinie biznesu, ale profesjonalistę w dziedzinie naukowej, miało szansę osiągnąć sukces.

Założenie firmy spin-off to niepowtarzalna szansa na indywidualny rozwój i wykorzystanie wiedzy.

Joanna Bałdyga



ostatnia zmiana: 2010-05-14
Komentarze
Polityka Prywatności