Wspólne posiedzenie senatów uczelni, msza św. oraz marsz pamięci odbyły się w czwartek w Kielcach z okazji ogłoszonego przez rektorów Uniwersytetu Jana Kochanowskiego i Politechniki Świętokrzyskiej Akademickiego Dnia Pamięci Ofiar Katastrofy Lotniczej pod Smoleńskiem.
Społeczność akademicka Kielc - wykładowcy, studenci i pracownicy uczelni publicznych i prywatnych oraz licealiści - oddali w ten sposób hołd ofiarom sobotniej katastrofy, w której zginął prezydent Lech Kaczyński, jego małżonka Maria oraz 94 inne ważne dla Polski osoby.
Rano w siedzibie Muzeum Narodowego - w dawnym Pałacu Biskupów Krakowskich - odbyło się nadzwyczajne, wspólne posiedzenie senatów obu kieleckich państwowych uczelni wyższych.
Prowadzący obrady rektor Politechniki Świętokrzyskiej prof. Stanisław Adamczak oraz rektor Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Kochanowskiego prof. Regina Renz podkreślali, że posiedzenie senatów ma szczególny, symboliczny wymiar. Odbyło się bowiem w miejscu, które w 1816 r. było siedzibą pierwszej polskiej wyższej uczelni technicznej - Szkoły Akademiczno-Górniczej, założonej przez Stanisława Staszica.
Senaty uczelni przez aklamację przyjęły uchwałę-hołd dla ofiar katastrofy. "Solidarnie dzielimy ból, rozpacz i żal, trwamy w żałobnym czuwaniu całego narodu polskiego. Wyrażamy nadzieję, że poczucie narodowej jedności i solidarności, jakie rodzi ta niebywała tragedia pozostanie w nas i stanie się fundamentem budowania przyszłej naszej ojczyzny, w atmosferze pojednania i porozumienia" - głosi uchwała senatów.
Gość posiedzenia, senator prof. Adam Massalski, wygłosił wspomnienie o prezydencie Lechu Kaczyńskim. Przypomniał m. in. że w październiku 2007 r. prezydent odwiedził Akademię Świętokrzyską, a rok później już uniwersytet.
Obaj rektorzy wspominali także świętokrzyskiego posła PiS, Przemysława Gosiewskiego i jego aktywność w działaniach na rzecz uczelni. Poseł wspierał m. in. działania na pozyskanie środków unijnych na rozbudowę i modernizację uczelni. Stał też na czele komitetu honorowego na rzecz przekształcenia akademii w uniwersytet.
Wspominano też inne osoby związane z regionem, które straciły życie w katastrofie: Ryszarda Kaczorowskiego, gen. Tadeusza Buka, Tomasza Mertę, Janusza Zakrzeńskiego oraz Piotra Nurowskiego.
W kieleckiej katedrze p.w. NMP odprawiono mszę św. w intencji ofiar katastrofy i ich rodzin. Po nabożeństwie ulicami Kielc w Akademickim Marszu Pamięci przeszło w milczeniu ok. tysiąca osób. Na Placu Artystów prof. Adamczak odczytał uchwałę senatu, odśpiewano hymn państwowy. PAP - Nauka w Polsce