Prof. Stanisław Bylina doktorem h.c. uniwersytetu w Kielcach

Dział: Kielce

Prof. Stanisław Bylina - wybitny historyk mediewista - otrzymał w czwartek w Kielcach tytuł doktora honoris causa. Senat Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Kochanowskiego nadał go profesorowi za zasługi dla nauki polskiej.

Problematyka badawcza prof. Byliny koncentruje się wokół dziejów kultury późnego średniowiecza w Europie Środkowej. Zagadnienia, którym poświęca szczególną uwagę, to herezje i religijno-społeczne ruchy kontestatorskie oraz dzieje Kościoła i życie religijne ludzi wszelkich stanów społecznych.

"W dziedzinach tych jest profesor autorytetem na światową skalę, o czym świadczy prawie 200 jego publikacji, ogłoszonych m.in. w renomowanych wydawnictwach zagranicznych" - uzasadniła swój wniosek o przyznanie Stanisławowi Bylinie honorowego doktoratu rada Wydziału Humanistycznego uczelni.

Doc. Bylina podjął w 1983 r. wykłady i seminaria w Instytucie Historii Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Kielcach, obejmując na osiem lat kierownictwo zakładu historii średniowiecznej. "Trzeba jasno powiedzieć: jeśli dzisiaj mediewistyka kielecka zajmuje ważne miejsce na mapie polskich ośrodków mediewistycznych, to wielka w tym zasługa profesora Byliny" - zaznaczył laudator prof. Wojciech Iwańczak.

Podkreślił, że w polu dociekań Byliny znalazła się większość średniowiecznych nurtów heretyckich - obok humiliatów, beginów i begardów, także albigensi, waldensi, nikolaici oraz lucyferianie. "Jednak najwięcej miejsca w swych studiach poświęcił profesor herezji o zupełnie wyjątkowym znaczeniu: husytyzmowi w różnych jego odmianach" - zaznaczył prof. Iwańczak.

"To najwyższy dar, jaki uczelnia ofiaruje komuś, kogo uważa za godnego" - powiedział prof. Bylina dziękując za otrzymany tytuł. W okolicznościowym wykładzie przybliżył średniowieczną przestrzeń sacrum na ziemi świętokrzyskiej i nakreślił perspektywę badawczą dla tej problematyki.

Stanisław Bylina (ur. 1936) jest z pochodzenia kielczaninem. Pracą związał się z wieloma ośrodkami naukowymi, przede wszystkim z Instytutem Historii PAN, którego był dyrektorem w latach 1991- 2006. Należy też do grona członków-korespondentów Centrum Studiów Mediewistycznych Uniwersytetu Karola i Akademii Nauk Republiki Czeskiej w Pradze. (PAP)


ostatnia zmiana: 2016-09-02
Komentarze
Polityka Prywatności