Kielce wyróżniają się różnorodnym i dynamicznym rynkiem pracy. Stolica województwa świętokrzyskiego charakteryzuje się bowiem stosunkowo niską stopą bezrobocia i oferuje zatrudnienie specjalistom z wielu branż. A co z osobami, które dopiero rozpoczynają swoją karierę zawodową? Czy bez doświadczenia łatwo jest im znaleźć pracę w Kielcach? Odpowiedź na to pytanie, znajdziesz w poniższym artykule.
Praca bez doświadczenia w Kielcach - w jakich branżach?
W Kielcach pracę bez doświadczenia najłatwiej znaleźć w następujących branżach:
call center - zatrudnienie oferują m.in. banki, operatorzy sieci komórkowych, dostawcy Internetu i sklepy prowadzące działalność wysyłkową; doświadczenie nie jest tutaj wymagane, ponieważ najczęściej praca zaczyna się od szkolenia z wewnętrznych systemów i technik prowadzenia rozmowy, dlatego nawet osoba, która nigdy nie pracowała na podobnym stanowisku, będzie mogła się wszystkiego nauczyć;
gastronomia - oferty pracy bez doświadczenia dotyczą najczęściej profesji, takich jak: kelner/kelnerka, barman/barmanka, pomoc kuchenna, dostawca jedzenia oraz pracownik sprzątający/na zmywak; obowiązki na tych stanowiskach nie są bowiem skomplikowane i nie wymagają specjalnego przygotowania - każdy, kto jest sprawny fizycznie, może je zatem wykonywać;
praca fizyczna - pomocnik budowlany, pracownik na produkcji, magazynier - te oraz wiele innych zawodów typowo fizycznych czeka także na tych mieszkańców Kielc, którzy nie mają doświadczenia; jedynym wymaganiem pracodawców jest w tym przypadku zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do pracy na danych stanowisku;
praca jako kierowca - w Kielcach działa zarówno wiele lokalnym firm taksówkarskich, jak i tych obsługiwanych za pomocą aplikacji Bolt czy Uber; nie dość, że firmy te nie wymagają doświadczenia, to własny samochód również nie jest warunkiem koniecznym, aby dostać pracę - wystarczy posiadać prawo jazdy kat. B.
Ofert pracy w wyżej wymienionych branżach najlepiej szukać na stronie Gowork, na której ogłasza się wielu kieleckich pracodawców.
Zawody deficytowe w Kielcach a praca bez doświadczenia
W Kielcach odnotowuje się wiele zawodów deficytowych, co sprawia, że pracodawcy przychylniej patrzą na kandydatów bez doświadczenia na podobnym stanowisku. Przysłowiowych rąk do pracy brakuje w branżach:
budowlanej,
fryzjersko-kosmetycznej,
transportowo-spedycyjno-logistycznej,
ekonomiczno-administracyjno-biurowej,
ochronie zdrowia,
pomocy społecznej,
mechanicznej,
motoryzacyjnej,
spożywczej,
elektryczno-elektronicznej i energetycznej.
Dlatego jeśli masz wykształcenie w jednym z wyżej wymienionych sektorów, ale brakuje Ci doświadczenia, nie przejmuj się - jest duża szansa, że uda Ci się znaleźć zatrudnienie. Pracodawcy, chcąc uniknąć przestojów w firmach, często decydują się na osoby, które dopiero rozpoczynają karierę w danej branży.
Kieleccy pracodawcy, którzy zatrudniają osoby bez doświadczenia
W Kielcach i okolicach działa wiele przedsiębiorstw, które zatrudniają zarówno specjalistów z wieloletnim stażem, jak i osoby bez doświadczenia. Do największych i najbardziej znanych należą:
firma transportowa Regesta,
Kopalnie Dolomitu,
hurtownia spożywcza Alma Alpinex,
firma Torgpred zajmująca się m.in. importem i sortowaniem węgla,
firma Pakar Service zajmująca się sprzątaniem specjalistycznym,
firma konstrukcyjno-usługowa UNIVERSUM I,
przedsiębiorstwo budowlane MJ Bud Invest PL i Siadul Sp. k.,
FORMASTER SA - producent wyrobów z tworzyw sztucznych,
sklep z elektronarzędziami i akcesoriami do elektronarzędzi Mistama,
EFFECT GLASS SA - producent wysokiej jakości szyb zespolonych oraz szkła hartowanego.
Jak przekonać do siebie pracodawcę, nie mając doświadczenia?
Jeśli szukasz zatrudnienia w Kielcach, ale nie masz doświadczenia, nie oznacza, że jesteś bez szans na rynku pracy. Istnieje bowiem kilka sposobów, które pozwolą Ci przekonać do siebie pracodawcę. Oto one:
Zadbaj o odpowiednie CV - to najważniejszy dokument aplikacyjny, Twoja “wizytówka”; musi być zatem przejrzyste, schludne i nowoczesne, jednak nie przesadź z ozdobnikami; w Internecie można znaleźć wiele gotowych i eleganckich wzorów, więc na pewno znajdziesz inspirację.
Wyróżnij swoje mocne strony - w CV, a jak zostaniesz zaproszony na rozmowę to także wtedy, podkreśl swoje kompetencje twarde (te mierzalne np. prawo jazdy) i miękkie (Twoje cechy np. umiejętność pracy w zespole); zapewnij potencjalnego pracodawcę, że szybko się uczysz i nie boisz nowych wyzwań.
Wspomnij o niezarobkowych zajęciach - wolontariat, udział w akcjach charytatywnych, pomoc przy różnego rodzaju zbiórkach - tego typu projekty są zawsze na plus, bo pokazują, że jesteś aktywny i wskazują na cenne cechy Twojego charakteru.
Poinformuj o odbytych praktykach - jeśli w szkole średniej i/lub w toku studiów uczestniczyłeś w praktykach zawodowych, także o tym wspomnij; potencjalny pracodawca będzie widział, że miałeś jakikolwiek kontakt z daną branżą.