Europejskie Centrum Edukacji Geologicznej chce zbudować do 2013 roku Uniwersytet Warszawski w Chęcinach koło Kielc. W przedsięwzięcie to zainwestuje konsorcjum, w skład którego wchodzą: uczelnia, gmina Chęciny i samorząd województwa świętokrzyskiego - zapowiadają strony porozumienia.
Jak przypomniał, Góry Świętokrzyskie są unikatowym w skali europejskiej obszarem, na którym odsłoniły się skały datowane od Kambru po dziś, co oznacza, że można tam poznać zmiany budowy geologicznej Ziemi w okresie ponad 500 mln lat.
Projektowany ośrodek dydaktyczno-szkoleniowy będzie mieć modułową architekturę, pozwalającą na wykorzystywanie go do różnych celów. Jako placówka samofinansująca się zaoferuje także zajęcia geologiczne i zielone szkoły uczniom różnych poziomów edukacji oraz usługi hotelowo-gastronomiczne uczestnikom różnego typu konferencji - zapowiedział Ziółkowski.
Burmistrz Chęcin Robert Jaworski poinformował, że gmina jest gotowa przekazać uczelni w formie aportu działkę położoną między Korzeckiem a górą Rzepką, która stanowi rezerwat przyrody nieożywionej, prezentujący m.in. różne formy zjawisk krasowych.
Z kolei samorząd województwa ma pomóc uczelni w pozyskaniu europejskiego wsparcia finansowego na inwestycje. "Zwłaszcza, że Centrum Edukacji Geologicznej byłoby sąsiadem Regionalnego Centrum Naukowo-Technologicznego w Podzamczu Chęcińskim i powstałaby przez to lokalna symbioza nauki" - powiedział burmistrz.
Uniwersytet Warszawski od 50 lat organizuje wokół Chęcin praktyki studentów geologii; od około 20 lat korzysta z bazy lokalowej w Bocheńcu, która jednak nie spełnia standardów. W rejon Chęcin przyjeżdżają również na zajęcia terenowe studenci geologii i geografii z wielu innych uczelni w kraju i za granicą.(PAP)