Nowe standardy audiowizualne oraz interaktywne rozwiązania w sztuce wizualnej i dźwiękowej będą tematem czwartej edycji Festiwalu Firmament, który odbędzie się w Kielcach w dniach 8-10 grudnia na małej scenie Kieleckiego Centrum Kultury. Na imprezie zagości ponad 12 zespołów i projektów z Polski i zagranicy.
Festiwal ukaże różnorodność współczesnej muzyki niezależnej: od eksperymentów muzycznych, poprzez koncerty elektroakustyczne, interaktywne instalacje, projekcje filmowe a skończywszy na tanecznych imprezach DJ'skich oraz koncertach kapel avant pop. Impreza może odbyć się dzięki dotacji z Funduszu Wyszehradzkiego i wsparciu Urzędu Miasta Kielce oraz Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego. Organizatorem festiwalu jest Fundacja Kultury Wici.
Część klubowa Festiwalu rozpocznie się 8 grudnia w piątek w klubie Mefisto o godz. 21:00. Na scenie pojawią się zespoły: Öszibarack z
Öszibarack, okrzyknięty jednym z najciekawszych zjawisk na polskiej scenie elektronicznej awangardy. Zespół inspiruje się dokonaniami postrocka i niemieckiej elektroniki. Stworzyli własne niepowtarzalne brzmienie – delikatne i subtelne, niekiedy bliskie muzyce ilustracyjnej, czy wręcz teatralnej. Są bez wątpienia oryginalnym zjawiskiem na rodzimym rynku. Zespół w składzie: DJ Patrisia (wokalistka zespołu Husky), AGIM – producent, kompozytor; Tomek Dogiel – bass, wizualizacje; Zmazik- drums.
Obok nich wystąpi znane już w Kielcach Letko, które ciągle zdobywa nową publiczność w całej Polsce. W skład zespołu wchodzą: Monika Bożyk - vocal, seqencer, Wojtek Wójcik - bas, Grzegorz Degejda - bębny. Muzyka Letko to łagodne brzmienia z pogranicza trip hopu, lekko transowe utwory o specyficznym niszowym brzmieniu, często określane mianem avant-pop. Koncertom towarzyszyć będą Dj-skie występy.
Dnia 9 grudnia (sobota) o 18:00 na małej scenie KCK wystąpią: Zenial, Tram.waj oraz Jamka.
Zenial & VJ Joaquim to projekt sound designera i producenta uznanego już na wielu międzynarodowych festiwalach muzyki elektronicznej, m.in. w Chinach, większości krajów Europy Zachodniej, Rosji, Wielkiej Brytanii. Jest prekursorem w dziedzinie projektowania dźwięku i od lat wykonawcą koncertującym na scenie noise. Jego muzyce towarzyszć będą wizualizacje Vj-a Joaquima.
Projekt Tram.waj to polski team w składzie Makaruk oraz Pani K.. Widzów i słuchaczy tego wydarzenia czeka swego rodzaju „koncert filmowy”, w którym w warstwie dźwiękowej towarzyszyć będzie tworzona na żywo fabuła filmowa. Twórcy używają do tego światłoczułej instalacji sensorycznej i autorskiego oprogramowania napisanego w Max/MSP.
Jamka - duet z Bratysławy, który „przemieszcza się po szorstkich krajobrazach dźwiękowych z uśmiechem na ustach”. Tworzący wcześniej Bratysławską scenę punkową wykonawcy - Monika Subrtova & Daniel Kordik, grają electro beat, który miesza się z poszarpanymi samplami i noisowymi klikami.
Tuż przed rozpoczęciem sobotniego koncertu w KCK, w klubie festiwalowym Antrakt odbędzie się projekcja filmu Olter. To historia Jacka Oltera, tragicznie zmarłego wybitnego perkusity najważniejszych polskich grup lat
Trzeciego dnia festiwalu (10 grudnia) o 21:00 na małej scenie KCK wystąpią goście zagraniczni: projekt audiowizualny Mateřídouška z Brna, jeden z najlepiej ocenianych w Europie producentów muzyki eksperymentalnej oraz Tigrics z Budapesztu. Nie zabraknie polskich wykonawców: publiczności festiwalowej zaprezentuje się kielecki Automatik.
Mateřídouška tworzy na scenie performance, coś pomiędzy teatrem a muzyką współczesną. Czeska ekipa łączy muzykę elektroniczną, śpiew, animację, kostiumy, scenografię i grę aktorską. Ich muzyka zawiera elementy click'n cutz, trip hopu, ambientu i... folkloru Moraw.
Tigrics czyli Róbert Bereznyei to wyjątkowo twórczy i konsekwentny muzyk, jeden z najlepszych wykonawców muzyki elektronicznej w Europie. Występował na najlepszych festiwalach, obok Autechre, Kid606, Keitha Fullertona Whitmana, Leafcuttera Johna i wielu innych.
Automatik to zespół założony w 1998 roku przez Rafała Nowaka i Andrzeja Rajskiego. W roku 2004 zdobył Grand Prix RFI Electronic Music Award w Paryżu. Muzyka Automatik to eksperymentalny elektroniczny trans z elementami jazzu i współczesnych trendów w muzyce tanecznej, wzbogacany brzmieniem instrumentów akustycznych.
Sobotnio-niedzielnym koncertom towarzyszyć będą interaktywne instalacje autorstwa Jana Pieniążka (hol główny KCK). Pieniążek jest fotografem, elektroakustykiem, artystą multimedialnym, który specjalizuje się w interaktywnych instalacjach, przestrzeniach i obiektach dźwiękowych. Jest autorem cyklu instalacji pokazywanych m.in. w CSW w Warszawie, Centrum Sztuki Mediów WRO -
10 grudnia w KCK dodatkowo uruchomiona zostanie instalacja Fotosynteza/Makaruk, w której dźwięki uruchamiane będą strumieniami światła.
Każdego dnia po koncertach w KCK, Festiwal będzie przenosił się do kieleckiego klubu Chillout. W sobotę zagra tam DJ i producent Maceo Wyro, przełamujący konwencję muzyki klubowej. Maceo ma amerykańską przeszłość. W latach 95-99 mieszkał w Nowym Jorku, gdzie grywał i organizował imprezy w klubach: MATCH, LIMELIGHT, GREEN, GALAPAGOS I VIG, a także zarządzał działem Nowych Brzmień (Electronica) w sklepie płytowym HMV na Broadway'u. W niedzielę w Chilloucie zagra muzyk i DJ Papa ZURA oraz od lat występujący na najlepszych Kieleckich imprezach DJ Ojciec Karol.