10 grudnia 2006 (niedziela)

Firmament Festival

Nowe standardy audiowizualne oraz interaktywne rozwiązania w sztuce wizualnej i dźwiękowej będą tematem czwartej edycji Festiwalu Firmament, który odbędzie się w Kielcach w dniach 8-10 grudnia na małej scenie Kieleckiego Centrum Kultury. Na imprezie zagości ponad 12 zespołów i projektów z Polski i zagranicy.

Festiwal ukaże różnorodność współczesnej muzyki niezależnej: od eksperymentów muzycznych, poprzez koncerty elektroakustyczne, interaktywne instalacje, projekcje filmowe a skończywszy na tanecznych imprezach DJ'skich oraz koncertach kapel avant pop. Impreza może odbyć się dzięki dotacji z Funduszu Wyszehradzkiego i wsparciu Urzędu Miasta Kielce oraz Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego. Organizatorem festiwalu jest Fundacja Kultury Wici.

 

      Część klubowa Festiwalu rozpocznie się 8 grudnia w piątek w klubie Mefisto o godz. 21:00. Na scenie pojawią się zespoły: Öszibarack z Wrocławia oraz Letko z Kielc.

Öszibarack, okrzyknięty jednym z najciekawszych zjawisk na polskiej scenie elektronicznej awangardy. Zespół inspiruje się dokonaniami postrocka i niemieckiej elektroniki. Stworzyli własne niepowtarzalne brzmienie – delikatne i subtelne, niekiedy bliskie muzyce ilustracyjnej, czy wręcz teatralnej. Są bez wątpienia oryginalnym zjawiskiem na rodzimym rynku. Zespół w składzie: DJ Patrisia (wokalistka zespołu Husky), AGIM – producent, kompozytor; Tomek Dogiel – bass, wizualizacje; Zmazik- drums.

Obok nich wystąpi znane już w Kielcach Letko, które ciągle zdobywa nową publiczność w całej Polsce. W skład zespołu wchodzą: Monika Bożyk - vocal, seqencer, Wojtek Wójcik - bas, Grzegorz Degejda - bębny. Muzyka Letko to łagodne brzmienia z pogranicza trip hopu, lekko transowe utwory o specyficznym niszowym brzmieniu, często określane mianem avant-pop. Koncertom towarzyszyć będą Dj-skie występy.

 

      Dnia 9 grudnia (sobota) o 18:00 na małej scenie KCK wystąpią: Zenial, Tram.waj oraz Jamka.

Zenial & VJ Joaquim to projekt sound designera i producenta uznanego już na wielu międzynarodowych festiwalach muzyki elektronicznej, m.in. w Chinach, większości krajów Europy Zachodniej, Rosji, Wielkiej Brytanii. Jest prekursorem w dziedzinie projektowania dźwięku i od lat wykonawcą koncertującym na scenie noise. Jego muzyce towarzyszć będą wizualizacje Vj-a Joaquima.

Projekt Tram.waj to polski team w składzie Makaruk oraz Pani K.. Widzów i słuchaczy tego wydarzenia czeka swego rodzaju „koncert filmowy”, w którym w warstwie dźwiękowej towarzyszyć będzie tworzona na żywo fabuła filmowa. Twórcy używają do tego światłoczułej instalacji sensorycznej i autorskiego oprogramowania napisanego w Max/MSP.

Jamka - duet z Bratysławy, który „przemieszcza się po szorstkich krajobrazach dźwiękowych z uśmiechem na ustach”. Tworzący wcześniej Bratysławską scenę punkową wykonawcy - Monika Subrtova & Daniel Kordik, grają  electro beat, który miesza się z poszarpanymi samplami i noisowymi klikami.

 

Tuż przed rozpoczęciem sobotniego koncertu w KCK, w klubie festiwalowym Antrakt odbędzie się projekcja filmu Olter. To historia Jacka Oltera, tragicznie zmarłego wybitnego perkusity najważniejszych polskich grup lat 90. m.in. grupy Miłość. Wyprodukowany przez TVP film zdobył wiele nagród, m.in: Srebrnego Lajkonika 45. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Krakowie, wyróżnienie w Konkursie Polskich Filmów Dokumentalnych i Animowanych Festiwalu Filmowego „Era Nowe Horyzonty” w Cieszynie.

     

Trzeciego dnia festiwalu (10 grudnia) o 21:00 na małej scenie KCK wystąpią goście zagraniczni: projekt audiowizualny Mateřídouška  z Brna, jeden z najlepiej ocenianych w Europie producentów muzyki eksperymentalnej oraz Tigrics z Budapesztu. Nie zabraknie polskich wykonawców: publiczności festiwalowej zaprezentuje się kielecki Automatik.

Mateřídouška tworzy na scenie performance, coś pomiędzy teatrem a muzyką współczesną. Czeska ekipa łączy muzykę elektroniczną, śpiew, animację, kostiumy, scenografię i grę aktorską. Ich muzyka zawiera elementy click'n cutz, trip hopu, ambientu i... folkloru Moraw.

Tigrics czyli Róbert Bereznyei to wyjątkowo twórczy i konsekwentny muzyk, jeden z najlepszych wykonawców muzyki elektronicznej w Europie. Występował na najlepszych festiwalach, obok Autechre, Kid606, Keitha Fullertona Whitmana, Leafcuttera Johna i wielu innych.

Automatik to zespół założony w 1998 roku przez Rafała Nowaka i Andrzeja Rajskiego. W roku 2004 zdobył Grand Prix RFI Electronic Music Award w Paryżu. Muzyka Automatik to eksperymentalny elektroniczny trans z elementami jazzu i współczesnych trendów w muzyce tanecznej, wzbogacany brzmieniem instrumentów akustycznych.

 

Sobotnio-niedzielnym koncertom towarzyszyć będą interaktywne instalacje autorstwa Jana Pieniążka (hol główny KCK). Pieniążek jest fotografem, elektroakustykiem, artystą multimedialnym, który specjalizuje się w interaktywnych instalacjach, przestrzeniach i obiektach dźwiękowych. Jest autorem cyklu instalacji pokazywanych m.in. w CSW w Warszawie, Centrum Sztuki Mediów  WRO - Wrocław, Festiwalu "Audioart" w Krakowie, Galerii " Manhattan” w Łodzi. Brał udział w operze K.Knittla i J.Kinga "Heart Piece" pokazywanej na festiwalu  "Warszawska Jesień" oraz w Nowym Jorku.

10 grudnia w KCK dodatkowo uruchomiona zostanie instalacja Fotosynteza/Makaruk, w której dźwięki uruchamiane będą strumieniami światła.

 

Każdego dnia po koncertach w KCK, Festiwal będzie przenosił się do kieleckiego klubu Chillout. W sobotę zagra tam DJ i producent Maceo Wyro,  przełamujący konwencję muzyki klubowej. Maceo ma amerykańską przeszłość. W latach 95-99 mieszkał w Nowym Jorku, gdzie grywał i organizował imprezy w klubach: MATCH, LIMELIGHT, GREEN, GALAPAGOS I VIG, a także zarządzał działem Nowych Brzmień (Electronica) w sklepie płytowym HMV na Broadway'u. W niedzielę w Chilloucie zagra muzyk i DJ Papa ZURA oraz od lat występujący na najlepszych Kieleckich imprezach DJ Ojciec Karol.

 


ostatnia zmiana: 2006-12-04
Komentarze
Polityka Prywatności