Przegląd kierunków studiów
wyszukiwarki kierunków:
licencjackie I stopnia »
inżynierskie I stopnia »
magisterskie jednolite »
magisterskie II stopnia »
doktoranckie III stopnia » podyplomowe »
Serwis dział po zajęciach Studencki Informator Regionalny - Kielce

Kielce - imprezy, koncerty, informacje

kategoria
5-8.09.2016

„Sztuka w przestrzeni publicznej” - Paweł Althamer i Nomadzi w Kielcach

W dniach 5-8 września 2016 roku w Kielcach odbędzie się ósma edycja wydarzenia „Sztuka w przestrzeni publicznej”. Artystycznym gospodarzem jest w tym roku Paweł Althamer. Do udziału zaprosił blisko dwudziestu przyjaciół–artystów, których poznał na różnych etapach swojej drogi twórczej. Po latach znów spotkają się przy wspólnym projekcie zatytułowanym „Nomada”. Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Nowa Przestrzeń Sztuki.

Punktem wyjścia "Nomady" jest los opuszczonej żydowskiej bożnicy, która - od lat nieużywana - niszczała w Kielcach przy ulicy Słowackiego. W 2014 roku teren, na którym stała, kupił Tomasz Tworek, założyciel Fundacji Nowa Przestrzeń Sztuki, i zadbał o lepszą przyszłość obiektu. Dom modlitwy znalazł nowe miejsce przy cmentarzu żydowskim w Kielcach. Wiernie odrestaurowany na podstawie oryginalnych, zachowanych fragmentów konstrukcyjnych i dekoracyjnych odzyska także swoje przeznaczenie modlitewne dzięki współpracy z jedną z żydowskich wspólnot religijnych. Wkrótce miejsce to wzbogaci się również o dodatkowy budynek gościnny - dom pielgrzyma, gotowy przyjąć gości z Polski i ze świata.

Historia cichego popadania w zapomnienie kieleckiej bożnicy, jej przenosin oraz renowacji, zainspirowała Pawła Althamera do opracowania programu merytorycznego "Nomady" wokół tematów pamięci, wędrówki i wspólnoty.

Najbardziej rzeczywistą więzią, wobec masy więzi pozornych, jest przyjaźń. Trwa mimo upływu czasu, mimo odległości. Ma moc sprawczą - tworzy nowe, najtrwalsze wspólnoty. Dlatego do Kielc zaprosiłem swoich przyjaciół, by relacje trwające od lat przekuć coś wspólnego i namacalnego. - mówi Paweł Althamer.

Między 5 a 8 września 2016 roku Althamer wraz z zaproszonymi przez siebie przyjaciółmi będą tworzyć premierowe prace w nowej lokalizacji budynku przy ulicy Bocznej 15. Mówią o sobie "nomadzi", bo poznali się przed laty przy wspólnych projektach a potem rozjechali się po świecie. Żyją i pracują w Anglii, Holandii, Niemczech, na Ukrainie, w USA i różnych częściach Polski.

"Nomada" jest dla nich okazją, by raz jeszcze spotkać się w jednym miejscu przy wspólnym projekcie. Wszystkie działania artystyczne w ramach "Nomady" mają charakter otwarty i będą dostępne dla publiczności przez cały czas trwania imprezy.

Paweł Althamer przygotuje rzeźby z pni drzew, które rosły obok bożnicy w jej poprzednim miejscu. Artur Żmijewski będzie pisał Torę na dwóch trzydziestosześciometrowych zwojach. Joanna Rajkowska wróci do tematu palmy, nawiązując do warszawskiej realizacji "Pozdrowienia z Alej Jerozolimskich". Aga Szreder podejmie temat uchodźczyń w kontekście babińca - oryginalnej części budynku przeznaczonej wyłącznie dla kobiet, z wydzieloną przestrzenią i osobnym wejściem. Michał Slezkin zmierzy się z tematem wędrówki i wygnania w przygotowanej podczas projektu instalacji artystycznej. Joanna Świerczyńska nawiąże do święta Sukkot, upamiętniającego mieszkanie w szałasach i namiotach podczas ucieczki Izraelitów z Egiptu. Nowe prace przygotują też Brian Fernandes Halloran, Jim Costanzo, Marek Cecuła, Yevgen Samborski i Rafał Żwirek. Nie zabraknie również części muzycznej dzięki kolaboracji legend polskiej sceny niezależnej: Roberta Brylewskiego i Włodzimierza Kiniorskiego z nowojorskim muzykiem - Jacobem Cohenem.

Swoje miejsce w programie "Nomady" mają także otwarte warsztaty: Maya Gordon, artystka, bohaterka filmu Joanny Rajkowskiej "Maja Gordon jedzie do Chorzowa", pokaże jak robi się żydowską macę. Krzysztof Visconti, artysta i dziennikarz, poprowadzi teoretyczno-praktyczne zajęcia z realizacji krótkich form dokumentalnych ogólnodostępnym sprzętem (aparat fotograficzny, smartfon).

Wydarzenie ma charakter otwarty, wszystkie obiekty powstawać będą na oczach publiczności. Gotowe prace zostaną zaprezentowane 8 września 2016 r. o godzinie 18:00.

Swoją obecność potwierdzili także rektor Wyższej Szkoły Artystycznej w Warszawie - Robert Manowski, uzdrowicielka Magdalena Materna oraz Anda Rottenberg.data ostatniej modyfikacji: 2016-08-25 20:57:05
Komentarze

Szkoły policealneNauka języka za granicą
boks_2015_uniwersalny.jpg

Przegląd uczelni
w Polsce
Wy__sza_Szko__a_Ekologii_i_Zarz__dzania_w_Warszawie_boks_220_og__lny.jpg
WSE_220.gif
boks_UNS.gif
Polskie uczelnie w obrazach
miniatura
miniatura
miniatura